24 Mart 2018 Cumartesi

Video Produksiyon

1183 defa okundu
 
 
Studyolar
 
    
A Studyosu
 
Toplam alanı yaklaşık seksen metrekare olan stüdyoların detayları şöyledir:
 
A stüdyosu olarak isimlendirilen Yayın stüdyosu, radyomuzun yayınlarının yapıldığı birim olup müzik arşivininde bulunduğu kısımdır. DJ‘ler ve program yapımcılarının programları, bu stüdyodan bölgemize ve internet aracılığı ile dinleyicilere ulaşmaktadır. Stüdyoda yayınlanan programlar bilgisayar ile desteklenerek bu alandaki teknoloji sayesinde 24 saat kesintisiz yayın olanağı sağlanmıştır. Ayrıca merkez kampus içerisindeki bilimsel ve kültürel faaliyetler yine bu stüdyodan canlı olarak bölgemizdeki insanlara ve internetteki kullanıcılara ulaştırılmaktadır.
 
 
        
 B Studyosu
 
 
B stüdyosu ya da ‘kayıt stüdyosu’, yayına hazırlanacak olan paket programların, çok katılımlı söyleşi programları ile cıngıl, jenerik müzikleri gibi produksiyonlarin kayıt ve edit işlemlerinin yapıldığı stüdyodur. B stüdyosunda kayıt ve edit işlemleri, analog sistemlerin yanında bilgisayar destekli sistemler kullanılarak dijital ortamda yapılabilmektedir. Söyleşi, kültür-sanat vb gibi programlar ya da özgün müzik grupları tarafından icra edilen çalışmalar DAT, CD ve analog ortamlara aktarılarak arşivimizde muhafaza edilmektedir. Özellikle müzik gruplarının çalışmaları için gerekli olan çok kanallı kayıt olanakları yakın tarihlerde oluşturulmuş ve stüdyolarımız bu çalışmaların yapılabilmesi için gerekli teknik donanıma hizmet verir hale getirilmiştir. Teknolojinin müzik sektöründeki hızlı gelişimi MIDI sistemlerini kullanabilecek bir stüdyo oluşturulması konusunu gündeme getirmiş ve bu alandaki çalışmalar ivme kazanmıştır. Oluşturulacak olan MIDI stüdyosu ile bilgisayar destekli müzik çalışmalarının yapılabilmesine ve bu sistemin stüdyodaki diğer audio ekipmanları ile tümleşik bir yapıda profesyonel düzeyde çalışması hedef alınmıştır. Bilgisayarlı destekli müzik ve MIDI sistemleri ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir.
 
 
       
C Studyosu
 
C stüdyosu hem radyonun hem de görüntü ünitesinin hizmetlerinde kullanılmaktadır. Radyo açısından paket programlar ve çalgı seslendirmeleri burada yapılmakta, ayrıca merkezde üretilen görüntülü programların söyleşi türünde olanları da bu stüdyoda kaydedilmektedir. Bu stüdyo aynı zamanda B ve A stüdyoları ile de doğrudan bağlantılı olup canlı yayınlarda da kullanılabilmektedir. Özellikle çok katılımlı söyleşi programları için uygun bir stüdyodur.  
  
Hücum ve kanal kayıt yapma imkanı veren pek çok kayıt programına sahip radyomuzda ağırlıkla Sound Forge ve Wave Lab. programları kullanılmaktadır. 
 
Yayında ise tek tip bir formata karşılık gelmeyen ve kısa aralıklarla kullanıcısı ve içeriği değişen programlar sebebiyle bir otomasyon programı kullanılmamaktadır. Bununla beraber, Solea , Power Gold, Jazzler gibi programların demoları incelenmiş ve ileride kullanılmaları planlanmıştır.
 
İntenet yayını IBM tabanlı server sisteminde Windows Media Encoder’la, tercihe göre sadece sesli ya da sesli ve görüntülü olarak yapılmaktadır. Ayrıca aynı serverdan Winamp ve iTunes yayınları da mevcuttur.
 

SOSYAL MEDYADA BİLİM TV

         

SOSYAL MEDYADA RADYO SDÜ

       

İLETİŞİM

 

    E-mail             : ratem@sdu.edu.tr

    Telefon            : 0246 211 8180

    İletişim Adresi :                         

    Süleyman Demirel Üniversitesi
    Doğu Yerleşkesi  

    Merkezi Derslikler Zemin Kat

    Çünür / Isparta